folklorní soubor Lipka Pardubice
o souboru
pár slov o nás
členové
repertoár
nabízíme
partneři
akce
nadcházející akce
nedávné akce
archiv
sezona 09/10
sezona 08/09
sezona 07/08
kronika 1982
kronika 1981
kronika 79/80
projekty
podzimní folklórní slavnosti
taneční domy
výroční koncerty
vánoční pořady
památná lípa
lidové zvyky
tábor DFS Perníček

HISTORIE TD

Co je vlastně folklor?

Folklor. Slovo anglického původu, které označovalo "to, co lid ví". Součást lidové kultury, která v sobě obsahuje lidovou hudbu, zpěv, tanec a slovesnost. Folklor byl odjakživa nejpřirozenějším projevem lidu a součástí jejich každodenního života. Jeho charakter se krystalizoval v závislosti na geografii i historii oblasti, kde vznikal. Vyvinul se nejen z pracovních a obřadních úkonů, ale také ze zábavních projevů.

Dnes se lidovou kulturou zabývá a udržuje ji v povědomí dnešních obyvatel velké množství folklorních souborů. Věřím, že jste již měli možnost shlédnout scénické úpravy lidových tanců na veřejných vystoupeních souborů, na folklorních festivalech, slavnostech i při dalších příležitostech.

Scénické provedení lidového tance je již velmi vzdálené původnímu účelu i prostředí, ze kterého pochází. Prostý lid, který byl nositelem lidové kultury, se velmi rád bavil. Ani dnes tomu není jinak. Proto bychom chtěli vrátit lidový tanec lidu a zpřístupnit ho úplně každému, aby si mohl s chutí zatancovat kdokoli.

Kde vznikly Taneční domy?

Historie této myšlenky není nikterak mladá. Sahá až do 70.let 20.stol., kdy se v Maďarsku začalo hovořit o "Tanečních domech". Tento výraz byl definován jako místo, kde se lidé potkávají za účelem tance. A přesně to je hlavní myšlenkou Tanečních domů - je to místo, kde neexistují diváci a účinkující, neplatí zde zákonitosti jevištního provedení tance, ale nejdůležitější ze všeho je zábava. Taneční domy jsou dnes již velmi oblíbené v Maďarsku, Polsku a na Slovensku. V Čechách jsou organizovány také, ale zaměřují se na tance slovenské, maďarské a rumunské. My bychom rádi zůstali u tanců našeho rodného kraje.

Naše Taneční domy

Pro naši koncepci Tanečního domu je podstatné to, že cílovou skupinou, pro kterou chceme tyto akce pořádat, je široká veřejnost. Nezáleží na věku, schopnostech ani předešlých tanečních zkušenostech. Jde nám o chuť bavit se. Vše bude probíhat pod vedením kvalifikovaných tanečních pedagogů a za doprovodu živé lidové muziky. Chceme se zaměřit vždy na jeden tanec improvizačního charakteru (polka, valčík, sousedská, vrták, chodská kolečka), vysvětlit a naučit jeho varianty a na dva tance figurální. V druhé části Tanečního domu si účastníci formou volné zábavy vyzkoušejí to, co se v předchozí části naučili a zábavu zpestříme také tanečními hrami.

Lidový tanec u nás

Zajisté znáte přísloví "Co Čech to muzikant" . V 18.stol. dokonce označil anglický hudební historik Charles Burney "Čechy za konzervatoř Evropy". Proč? Lidová píseň dokonale vystihuje krásy naší země i život našich předků. Nese v sobě pravdu těžkého života, kdy si člověk váží křehké krásy a uchovává si ji právě v písních, aby nebyla zapomenuta. Také se říká, že v Čechách neexistují tance bez písně a písně bez tance. Lidový tanec se v období národního obrození stal prezentací češství. Temperament českého lidu a jeho neutuchající chuť do života mu daly nezaměnitelný charakter.

23. listopadu 2019 - Praha, Divadlo U hasičů
FOLKLOR 4x JINAK S DAVIDEM MIKULOU
8. prosince 2019 - Pardubice, KD Hronovická
VÁNOČNÍ KONCERT S DFS PERNÍČEK
25. dubna 2020 - Pardubice, KD Hronovická
13. VÝROČNÍ KONCERT FS LIPKA PARDUBICE
Jen chci poslat pozdrav Lence Šťastné. Ať se Lipce daří. Martina Zbránková
Prosím paní Brandovou, která nám zaslala dotaz prostřednictvím formuláře na těchto stránkách, aby napsala ještě jednou přímo na email fslipka@centrum.cz - v došlém vzkazu totiž nebyla celá adresa, na kterou bych mohl odpovědět. Děkuji!
Ahoj k Vám do Lipky! Nedá mi to, abych alespoň takto, psanou formou, nesmekla klobouk zejména před všemi muzikanty, kteří účinkovali jako tanečníci jak na Vašem bále, tak i teď v sobotu v Pileticích! Na bále se mi při "čechomoráckém čísle" doslova tajil dech a v němém úžase jsem zírala s (lidově řečeno) hubou dokořán, takže na Májce jsem si to divácky znovu mile ráda užila! Myslím, že je to obdivuhodný výkon. Díky za něj a těším se na další! Zdraví Káťa-Láďa
informační email

Chcete vědět o akcích pořádaných FS Lipka? Zanechte nám svoji emailovou adresu a my vás budeme informovat!

pro členy
login:
heslo: